Bugun...


MEÇHUL


facebook-paylasYUSUF OLMAK (I)
Tarih: 11-10-2018 14:22:00 Güncelleme: 11-10-2018 17:57:00


YUSUF OLMAK (I)

(Gözyaşındaki Yalnızlık)

     Sanki gök yarılmıştı, yağmur yağıyordu Kenan iline. Kutsal metinlerdeki tufanı hatırlamıştı halk, korkuyla bekleşiyordu. Kerpiçten yapılmış ve yıkılmaya yüz tutmuş evlerde hasır kaplı pencerelerden izliyorlardı yağmuru. Telef olmasından korktukları sürülerini hızla ağıllara sürüyordu çobanlar.
     Ayağında eskimiş hasırdan örülmüş sandaletlerle su birikintilerine aldırmadan koşan bir çocuk vardı sokakta. Yüksek avlu ile çevrili, bitişik damların olduğu evlerin önünde durdu çocuk. Evin avlusunda elinde asası ile yaşlı, uzun sakallı bir adam belirdi. Yüzünde yılların yorgunluk izleri vardı adamın. Sakalları tamamen beyazladığı gibi saçların da da siyahlar kaybolmak üzereydi. Göz göze geldiklerinde “Rabbine şükret babacığım, bir oğlun daha oldu” dedi küçük çocuk. Sanki söyleyeceği bir şeyler daha vardı ama sustu. O sırada şimşek gürültüsü ile irkildi çocuk. Rüzgârın uğultusundan titreyen sesi zor duyuluyordu “Annem de öldü” sözü döküldü dilinden. Koşa koşa geldiğinden mi, yağmurun dehşetinden mi, yoksa yüreğindeki acının ağırlığından mı bilinmez, titriyordu Yusuf (a.s). Küçük Yusuf’u kollarına aldı ve derin derin gözlerinin içine baktı yavrusunun. Gözlerinden süzülen damlaların ardında onun yalnızlığını gördü Yakup (a.s). 
-Senin adını Yusuf koydum.
-Yusuf  “inleyen, ah eden, feryat eden” demektir.
-Senin ahın, feryadın erken başladı yavrum sabredelim. “Veren de, alan da Rabbim dir. Varlık da yokluk da, bolluk da, kıtlık da ondandır. Bize her halimize şükür etmek düşer” dedi. Yağmur durmuş, karanfil kokulu bir bahar rüzgârı esmeye başlamıştı.
     Yusuf olmak;
     Yusuf olmak, annenin kokusuna doymadan hayata başlamaktı.

     Yıllar geçiyordu, annesinin yokluğunu onun son hediyesi olan kardeşi Bünyamin ile vakit geçirerek dindirmeye çalışıyordu küçük Yusuf.
     Acı acı uğuldayan bir rüzgâr esiyordu Kenan ilinde. Soğuk iyiden iyiye hissettirmeye başlamıştı kendini. Geceler zor geçerdi bu mevsimde çöllerde. Kum fırtınalarının mevsimiydi artık. Ansızın başlardı küçük kristal kum tanelerinin yolculuğu. Nereye savrulacağı, nerede biteceği belli olmayan bir yolculuktu bu. Dışarıda kalanlar hazırlıksız yakalanırsa her bir kum tanesi iğne gibi batardı yüzüne. Çölde çığlıklar da duyulmazdı, rüzgâr alıp götürürdü uzaklara…
     Çığlık çığlığa uyandı Yusuf. Rüzgârın uğultusu uyandırmıştı onu. Pencereye koştu telaşla, ay ve yıldızlar yerinde duruyor mu diye baktı farkında olmadan. Ter içinde kalmıştı Yusuf. “Anne, Anneciğim” dedi gözyaşlarını silerken.
     Yusuf olmak;
     Yusuf olmak, gözyaşındaki yalnızlıkta anne aramaktı.

     Oğlunun tıkırtılarına uyanmıştı, gıcırtıyla açtı tahta kapıyı. Pencerenin önünde gökyüzüne bakarken gördü yavrusunu. “Babacığım” diyerek bir anda babasının kollarına atıldı Yusuf, heyecanla anlatmaya başladı.
 “Babacığım, ben rüyada on bir yıldızla güneşi ve ayı gördüm. Gördüm ki, onlar bana secde ediyorlar” dedi. (Yusuf Suresi 4.ayet)
Telaşlanmıştı Yakup, sus dedi.
-Sus !!!
Kardeşlerin bu rüyanı duymasın sonra sana bir tuzak kurarlar Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır. (Yusuf Suresi 5.ayet)
Sustu Yusuf, bir gölge kaybolurken gecenin içinde.
     Yusuf olmak;
     Yusuf olmak, çocukça düşler görülen saatlerde hakikate uyanmaktı.

 Bu yazı 2864 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI