Bugun...


MEÇHUL


facebook-paylasYÜREĞİMDEKİ ACI (Eylül)
Tarih: 03-07-2018 13:35:00 Güncelleme: 06-07-2018 16:47:00


YÜREĞİMDEKİ ACI
(Eylül)

          Eylül sözcüğünü ne zaman duysam hüzün gelir aklıma. Nedendir bilinmez ama benim dünyamda Eylül; ayrılık, hüzün ve gözyaşını barındırır içinde. Ömrünün son anını yaşayan sarı yapraklar mı katar bu duyguyu içime bilinmez. Ne zaman bir yaprak kopsa dalından, benim de yüreğimde ayrılıkların hüznü birikir…
          İnsanın sevdiklerinden ve sevenlerinden ayrılırken arkada bıraktıklarına bakışları gibi, nasıl da nazlı nazlı düşer yapraklar. Sararan yapraklar arasında yürürken Eylülün hüznü dolar içime. Derin bir nefes daha çekerim, kim bilir belki de ben hüznü de severim. “Hüzün senin en doğal halin” demişti eski bir dostum. Belki de o günden sonra sever olmuştum hüznü ve Eylül’ü.
          Bugün “Eylül” dediler, ilk defa hüznü hissetmedi yüreğim. Hislerimin tercümanı olamazdı hüzün sözcüğü. Bugün sadece gönlümde ve gözümde bir bulutlanma olmadı, bugün bütün bedenim titredi. Bugün “Eylül” dediler, yüreğim ACIDI. Bilinmez bir el avcunun içine alıp sanki sıkıyordu yüreğimi. Bu acının ne bir tarifi vardı ne de ilacı. Anlamsız bakışlarım ekranda donuklaşmışken “Diri diri toprağa gömülen kıza, hangi günah sebebiyle öldürüldüğü sorulduğunda” (Tekvir 8-9) sözcükleri dökülüyordu dilimden.
         Gelişmekte olan toplumlarda yaşanan anlamsız savrulmalar esir etti insanımızı. Nasıl da arttı cinayetler ve sapkınlıklar. Küçük bir yürek daha dünyaya gözlerini kapattı. Nasıl bir vicdandı ki; elleriyle kazdığı çukura gömmüştü o çaresiz bakan gözleri. Nasıl bir vicdandı ki; dünyasını yıktığı insanlarla birlikte hiç bir şey olmamış gibi aramalara katılmıştı. Nasıl bir vicdandı ki; yaptığı sapkınlık aklına geldikçe ağlamamıştı. Nasıl bir vicdandı ki; herkes itiraf beklerken o susuyordu. İsterseniz bırakalım vicdansızların vicdanını anlamayı da vicdan sahipleri ne istiyor ona kulak verelim.
          Kendi vicdanımdan seslenecek olursam “"Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında kısas size gerekli kılındı...Ey akıl sahipleri, kısasta sizin için hayat vardır.” (Bakara 179) ilkesinin hayata geçirilmesini isteyenlerdenim. Birçok defa gündeme gelmesine rağmen bu konuda henüz bir adım atılmamış olmasının Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde çıkarılan kanunlardan kaynaklı olabileceğini de biliyorum. Ancak yüreklerin daha fazla yanmaması adına, neslimizin sağlam bir temele oturtulması adına, sebepsiz yere cana kıyanın cezasının kısas olduğunu bilerek hareket etmesi adına, “Eylüllerin” vicdanımızı acıtmaması adına, kısasta bizim (toplumumuz) için de hayat vardır. Şunu da ifade etmek isterim ki kısas cezanın en üst sınırı olmalıdır ve bu sınır da zaten yaratıcı tarafından koyulmuştur. Toplumda yaşanan bu tür sapkınlık ce cinayetler başka usul ve esaslarla önlenebiliyorsa (ki şu anki yasalar çok yetersiz) bunlar da acilen değerlendirilip tedbir olarak alınmalıdır. Aksi takdirde bu yaşanan elim olaylar hiçbir zaman son olmayacaktır. Yürekler yanmaya devam edecek, bu rezillik ve vahşeti yapanların yaptıkları yanlarına kar kalacaktır. Toplumsal çürümenin durdurulması adına hızlı hareket edilmesi temennisi ile…
 Bu yazı 3135 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI