Bugun...


MEÇHUL


facebook-paylasTARİHİ YENİDEN OKUMAK (GÖBEKLİTEPE)
Tarih: 12-07-2019 13:31:00 Güncelleme: 12-07-2019 13:58:00


                                                               TARİHİ YENİDEN OKUMAK
                                                                       (GÖBEKLİTEPE)


        Yeni asfalt atılmış tek şeritli bir yolda dağın yamacına doğru hızla yol alan bir arabanın içindeydim. Peygamberler diyarı Şanlıurfa’da gün yüzüne yeni çıkarılmış ve 2018 yılında UNESCO dünya kültür miras listesine dâhil edilen GÖBEKLİTEPE’ye yol alıyordum. Kulaklarımda hala “benim ne işim var orda göreceğimiz dört taş değil mi” diyen meslektaşımın sesi vardı. Hayretle bakmıştım, otel lobisinde oturan meslektaşıma. Bir şeyler diyecek oldum “belki gelince” diyerek cümleleri içime attım. Oysa ben ne kadar heyecanlıydım “o dört taşı” göreceğim için. Daha önceden de gelmiştim peygamberler şehri Urfa’ya. Allah dostu Hz.İbrahim’in doğduğu mağranın bulunduğu Halilurrahman Külliyesi, ateşe atıldığı sahnenin dünyadaki tek temsil yeri Balıklıgöl ve sabrın timsali Eyüp (a.s) ın makamı ile doyumsuz güzelikleri ve huzuru yaşatan bir yerdi Urfa. 
        Bölgede 1995 yılından beri yapılan kazılar neticesinde bu güzelliklere bir yenisi daha eklenmişti. Hem de çok iddialı bir yer “tarihin sıfır noktası” denebilecek bir yer “Göbeklitepe”. “Neden önemliydi ki Göbeklitepe? Gerçekten de meslektaşımın dediği gibi aslı dört taş değil miydi?” Aslında Göbeklitepe’nin sırrı yaşında gizliydi.12000 yıllık bir geçmişi vardı Göbeklitepe’nin. İnsanlık tarihinin şimdiye kadarki en eski yapıtları olarak bilinen Mısır Pramitleri ve İngiltere’deki Stonehenge anıtlarının tahtını yerle bir etmiş, onların altı yedi bin yıllık tarihini ikiye katlamış bir yapıydı Göbekitepe. Elde edilmiş tüm tarihi birikimi yeniden okumak gerektiğini ifade ediyordu o taşlar.
        Bugüne kadar tarih bilimi ilk insan topluluklarının ilkel olduğunu ve yerleşik hayata geçmesi ile birlikte insanlığın medeniyet ile tanıştığını iddia etmişti. Birçok tarihçi ilk insanı avcılık ve toplayıcılıkla yaşayan, sosyal ilişkisi, dini inançları-ritüelleri olmayan günübirlik yaşayan ilkel bir varlık olarak tanıtıyordu. Bu teoriye göre insan ne zaman ki tarımsal faaliyetlerle tanıştı ekip biçmeye, depolamaya başladı ondan sonra medeniyet ortaya çıktı tezi saavunuluyordu.
        İşte Göbeklitepe bütün bu tezleri çökertmişti. Günümüzden 12000 yıl geriye gittiğimizde o dönemde yaşayan insanların da sosyal ilişkileri, inaçları vardı. Hatta üç boyutlu resimler yapabilecek bir sanatsal bakış açısına ve becerisine sahiptiler. “Ve (Allah) Âdem’e bütün isimleri öğretti” (Bakara Suresi 31.ayet) ayetini hatırladım. Bugüne kadar yapılan her kazı çalışması insanlığın geçmişte ileri bir medeniyete sahip olduğunu tescilliyordu. Henüz yüzde yirmisi gün yüzüne çıkarılmış sırlı yapı Göbeklitepe’de bunlardan birisiydi.
        Göbeklitepe’den ayrılırken “Evrimci teoriye inanan bilim insanları bir gün Hz.Adem’i kabul edecek ama hala direniyorlar” diye düşünüyordum. Son sözüm böyle muhteşem bir tarihi yapıya aslı dört taş değil mi diyen meslektaşıma;
        Taş vardır (Kâbe) Allah’ın evi olma şerefine erer.
        Taş vardır içinden ırmaklar çağlar.
        Taş vardır Allah korkusuyla yerinden kopup yuvarlanır.
        Taş vardır insanın tarihini ve varlığını anlamlı kılar.

 Bu yazı 2599 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI