Bugun...


MEÇHUL


facebook-paylasSÖZE ve SİZE MERHABA…
Tarih: 29-05-2018 13:21:00 Güncelleme: 07-06-2018 10:33:00


SÖZE ve SİZE MERHABA…

“O insana kalemle yazmayı öğretti”(Alak Suresi 4.ayet) ifadesi insanlığın yazma, anlatma, bilgi biriktirme sürecinin başlangıcını oluşturmuştur. Tarih boyunca yazılan bütün eserler, varlığını bu sözün ihtişamında gizli olan kudrete borçludur. “Bildiğiniz şeyler paylaşılması için sizi rahatsız etmiyorsa ya bilginizin değeri yoktur ya da bilgi sahibinin” der akıl sahipleri. Bugün de bu satırların yazarı yılların birikimini paylaşmak için aldı kalemini eline. Söze merhaba…

Yazı yazmak zorlu ve sancılı bir iştir. Zor ve sancılıdır; çünkü yazı duyguların, hayallerin, özlemlerin kelimelerde vücut bulması demektir. Çünkü yazı belge demektir, arşiv demektir. Söylenen sözler unutulabilir ancak yazdığınız bir yazının hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkması size geçmişin özlemlerini yaşatabileceği gibi, keşke kalemi hiç elime almasaydım da dedirtebilir. “Söz uçar yazı kalır” sözü bu anlamda ifadesini bulmuştur toplumda. Bu sebeple yazmaya talip olanların yazarken ilkeli bir duruş sergilemeleri ve güzel bir üslupkullanmaları yazıda temel olmalıdır. Elbette insanların zamanla farklı ve değişen düşünceleri olacaktır; çünkü insan dinamik bir varlık olmak zorundadır. Ancak bunu yaparken temel ilkelere sadık kalaraken güzel üslupla ifade etmek gereklidir.

İnsan yaratılışı gereği muhteşem özelliklerle donatılmış bu sebeple de yaratıcı tarafından eşrefi mahlûk (en şerefli varlık) olarak tanımlanmıştır. İnsanı bu mertebeye ulaştıracak birçok erdem bulunmaktadır. Bunların başında akıl yürütme ve bu akıl yürütme neticesinde oluşturduğu birikimi kendinden sonraki kuşaklara aktarma yeteneği gelir. Bugün insanlığın bilgi ve teknolojide geldiği nokta işte bu birikimin bir sonucudur. İşte bizi yazmaya yönlendiren neden de bu olmuştur. Yazılarımı yazarken en çok dikkat edeceğim hususlardan birisi de; doğadan alınabilecek en güzel örneklerden birisi olan yerlerde sürünen bir yılanın her yıl kabuk değiştirmesi ve hayatının devamını buna borçlu olması örneğidir.Kabuğunu değiştirmediğinde yenilenemeyen bir yılan nasıl ki ölürse kendisini geliştirmeyen bir insan da fiziken olmasa bile ruhen ölür. Zamanla bitkinlik yorgunluk ve boş vermişlik baş gösterir.Bu sebeple insan her zaman gelişime ve değişime açık olmalıdır. Ancak bunu yaparken kabuk değiştiren yılan nasıl ki yılanlığından bir şey kaybetmiyorsa insan da insani ve ahlaki ilkelerinden taviz vermeden temel dinamiklerini koruyarak bu gelişimin içinde olmalıdır. Aksi olduğunda, zamana ve zemine göre ilkesiz bir tutum sergileyen insanlar (yazarlar) “her zamanın adamı” tabiriyle etiketlenmekten kurtulamazlar. Değişim ve gelişimde, amaç hakikate ulaşma arzusu olmalıdır. Şairin dediği gibi:

Perdenin ardı perde, perdenin ardı perde,
Her siper aşıldıkça gaye öbür siperde…

Hakiki bilgiye sahip olmak tarih boyunca bütün mütefekkirlerin (düşünürlerin) ortak gayesi olmuştur. Ben de yazılarımda bu hususlara dikkat etmek kaydıyla, köşemde hayata dair birçok şeyi paylaşacağım sizlerle. Ancak bugün yazmanın heyecanından titreyen kalemime ne zaman ki yüreğimden sızanlar mürekkep olur da bu satırları ıslatırsa en anlamlı ve soylu yazılar o zaman yazılacaktır. Patlayan bir volkanımdır o zaman. Dağların yanaklarındansüzülen kızıllıklar nasıl derin izler bırakarak süzülürse, benim yüreğimden fışkıran kelimeler de öyle derin izlerbırakacaktır okuyanların benliğinde. Bütün bu duygularla. Söze ve Size merhaba…Bu yazı 5273 defa okunmuştur.

mikail can / 29-05-2018 15:15

size de merhaba hocam devamını bekliyoruz...FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI