Bugun...


MEÇHUL


facebook-paylasFETHE ADANMIŞ BİR ÖMÜR…
Tarih: 05-06-2018 12:34:00 Güncelleme: 07-06-2018 10:33:00


FETHE ADANMIŞ BİR ÖMÜR…
( İstanbul mu Nebi Aşkı mı? )

“Kostantiniyye (İstanbul)  elbet feth olunacaktır. Onu fethedecek komutan ne güzel komutan ve o ordu ne güzel ordudur.” (Hadis-i Şerif)

İslam Ordularının Arap yarımadasında zaferden zafere koştuğu günlerde, Allah Resul’ünün dilinden döküldü bu sözler. Sözlerindeki kudret zamanı aşıyor, zamanı kuşatıyordu. Bu kutlu sözün iltifatına ulaşmak için nice komutanlar geldi surlar önüne. İstanbul’un Müslümanlar tarafından ilk kuşatılması peygamberimizin vefatından otuz üç sene sonra Hz. Osman döneminde gerçekleşmişti. Seksen yaşına varmasına rağmen orduya katılarak Ebu Eyyüb el Ensari de geldi surların önüne. Tek isteği vardı peygamber mihmandarının o müjdedeki asker olabilmek.  (Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye Hicret ettikten sonra altı ay kadar Ebu Eyyüb el Ensari’nin evinde misafir olmuştur) Ancak o sahabiye de nasip olmadı surları aşmak. Vasiyeti üzerine surların dışında bulunan bugünkü Eyüp Türbesinin bulunduğu yere defnedildi.   Sonrasında da akın akın geldi İslam orduları; ancak bir türlü fethe muvaffak olunamıyordu. Kim bilebilirdi ki verilen müjdenin sahibini beklediğini.

Takvimler 29 Mayıs 1453’ü gösterdiğinde bir yıldır süren hazırlıklarını tamamlayan komutan Ey Kostantiniyye! Ya sen beni alırsın, ya da ben seni alırım” diyerek sürdü atını Haliç sularına. Kutlu Nebi’nin sözüne mazhar olmuştu Sultan Mehmed. O günden sonra FATİH diye anılacaktı dünya tarihinde. Onun için methiyeler düzülecek, bir çağı kapatıp bir çağı açan Sultan denilecek, adına cilt cilt kitaplar yazılacaktı. Oysa beyaz atına binmiş, yanında onu yetiştiren hocası Akşemseddin, ile İstanbul'a girerken yaşanan şu tablo Sultanın mütevazılığı ve ahlakını özetlemeye yetmektedir;

Ordunun zaferi üzerine Sultanı karşılamak üzere şehir halkı yol boyunca dizilmişti, çocuklar ellerindeki çiçek demetlerini padişaha sunmak için birbirleriyle yarışıyorlardı.
Beyaz sakalı ve ağır duruşuyla Akşemseddin'i Sultan sanıp çiçekleri ona sunmaya çalıştıkları sırada, Akşemseddin atını geri çekip göz ucuyla Fatih'i göstererek: "Sultan Mehmed odur, çiçekleri ona veriniz" dedi. Fatih Sultan Mehmed, çiçeklerle kendisine doğru yürüyenlere hocası Akşemseddin'i göstererek:"Gidiniz, çiçekleri gene ona veriniz. Sultan Mehmed benim, ama o, benim hocamdır", diyecek kadar mütevazı, aynı zamanda düşmanlarına “Bu şehirde (İstanbul) Latin külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz” dedirtecek kadar da adaletli ve hoşgörülüydü.

Fatih için İstanbul bir rüyaydı.

Fatih için İstanbul bir özlemdi.

Fatih İçin İstanbul bir aşktı.

Nebi’nin dudağından dökülen sözlere erişmenin rüyası ve özlemiydi İstanbul. Nebi’ye duyulan aşkın verdiği ilhamın (gayretin) sonucuydu İstanbul.

Gün geldi daha fazla saklayamadı aşkını yüreğinde, kalem kâğıtla buluştu ve o mısralar döküldü Avni’nin (Fatih Sultan Mehmed’in Mahlası) dilinden…

Senin teninde değmeden gelen

Yağmuru istemem, meltemi istemem

Sana yanmayan yıldızı semalarda istemem

Bülbüller söyleyecekse seni söylesin

Senden okumayan bülbül olsa dinlemem

Özlemim sen olacaksan yansın yüreğim

Sılası sen olmayan gurbeti istemem, vatanı istemem

Senden gayrı bir aşkla kül olursa kalbim

Bu kalbi istemem!

“Sen” surlar ardındaki Kostantiniyye oldun Fatih’in yüreğinde. Sultan, “Sana” olan aşkının ateşinden sürdü atını Haliç’in sularına ey Nebi…

 

Dipnot: Fatih Sultan Mehmed’in vefatını öğrenince kiliselerinde üç gün çan çalanlarla, İstanbul sokaklarına “Zulüm 1453 yılında başladı” yazanlar bu yazıyı ve bu aşkı anlayamazlar.Bu yazı 3632 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI