Bugun...


MEÇHUL


facebook-paylas“ELHAMDÜLİLLAH”
Tarih: 25-06-2018 07:04:00 Güncelleme: 28-06-2018 12:54:00


ELHAMDÜLİLLAH


          “O, sizi yaratan ve size kulaklar, gözler ve kalpler verendir. Ne kadar da az şükrediyorsunuz!” (Mülk Suresi 23.ayet) İnsanoğlunun varlığını borçlu olduğu yaratıcıya karşı en temel görevlerinden birisi de şükretmesidir. Kur’an-ı Kerim’de yaklaşık 66 ayette şükür ifadesi geçmekte bu ayetlerde; şükrün gerekliliği, insanoğlunun az şükrettiği, şükür edenlerin mükâfatlandırılacağı gibi hususlara temas edilmektedir.
          Hz.Aişe’nin dilinden aktarılan şu ifadeler de ibadetlerdeki şuurun da şükür olması gerektiğini göstermektedir.
 Peygamberimiz geceleri mübarek ayakları şişinceye kadar ibadet ederdi. Ben kendisine, "Ey Allah'ın Resûlü, geçmişte işlenmiş ve gelecekte işlenmesi muhtemel bulunan günahlarını Allah Teâlâ bağışladığı halde, niçin bu kadar yoruluyorsunuz?" dedim. Peygamberimiz: "Ya Aişe, Allah'a şükreden bir kul olmayayım mı?" dedi. Şükrün birçok nevi vardır. İslam âlimleri bunu açıklarken genelde;
-  Dil ile yapılan şükür,
- Fiil (davranış) ile yapılan şükür olarak ikiye ayırmışlar ve “her nimetin şükrü kendi cinsindendir” hükmünü benimsemişlerdir. Bu hükmü örneklendirmek gerekirse gözümüzün şükrü; harama bakmama, ilim öğrenmek için okuma, vatan ve kutsal değerler uğruna nöbet tutma, bir mazlumun hüznüne gözyaşıyla ortak olma vb. kulağımızın şükrü; dedikodu ve kötü sözden uzak durma, Allah’ın ve Resülü’nün sözlerini duyacağımız ortamlarda bulunma vb. ellerimizin şükrü; iyi ve güzel olan şeyler üretebilme, zulme direnme, mazlumu himaye etme vb. dilimizin şükrü ise güzel ve faydalı bilgileri insanlara aktarma, sık sık Allah’ı anma, zor durumda da olsak “Elhamdülillah” diyebilmektir. Bizlere düşen verilen nimetlerin ve nimet yokluğunun ne olduğunun farkına varabilmek sonra da “her nimetin şükrü kendi cinsindendir” hükmü gereğince şükrümüzü yapabilmektir.
           Bugün İslam coğrafyalarının yaşadığı en büyük çelişki fiili şükrün yeterince anlaşılamaması ve yaşanmamasıdır. Stratejik öneme sahip ve birçok nimeti bağrında bulunduran coğrafyalara sahip olan İslam ülkeleri bu nimetlerin ya farkında olamıyor ya da gerektiği şekilde bu nimetlere sahip çıkamıyor. Karşısında mücadele verdiğimiz ve “ancak güçten anlayan emperyalizme” karşı mücadele etmemiz en büyük fiili şükürdür. Millet olarak bizlerin geleceğe emin adımlarla yürüyebilmesi, İslam ümmetinin bilinçli bir toplum haline gelmesi, tarih boyunca kazanılan değerlerin korunabilmesi adına, her daim fiili şükür (çalışma, gayret gösterme) emanet olarak sırtımızdadır.
           Allah’ın yardımı ile zafere ulaştığında bir Müslüman’a düşen görev Allah’a hamd ederek tövbe istiğfarda bulunmasıdır (Nasr Suresi) Kazanılan başarılar kendimizi hesaba çekmemiz gerçeğini hiçbir zaman değiştirmemelidir. Bugün özelde Türkiye genelde ise İslam coğrafyaları emaneti sahiplenebilmek adına her zamankinden daha fazla çalışmaya muhtaçtır. Çalışma beraberinde büyüme ve güçlü olmayı getirecektir. Ancak bu büyüme ve gücün (gelişmekte olan ülkelerde gördüğümüz gibi)  ahlaki yozlaşmalarla bizleri de esir etmemesi için “Erdem” ve “Liyakat” esas alınması gerekmektedir. Bu eksende gerçekleşecek bir büyümenin karşısında emperyalizmin fazla şansı olmayacaktır. Selam ve dua ile…

Dipnot: Pazardan geçiyordum soğan, patates fiyatını sordum. Pazarcı amca “düşüyor Elhamdülillah” dedi.Bu yazı 4477 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI