Bugun...


MEÇHUL


facebook-paylasBAYRAMLAR BAYRAM OLA
Tarih: 12-06-2018 12:37:00 Güncelleme: 13-06-2018 12:57:00


Ana, bu bayram mı? Aman çok ayıp
Çocukken gördüğüm bayramlar hani?
Mübarek elleri öpüp, koklayıp
Yüzüme sürdüğüm bayramlar hani?

Hani ya o özlem, hani ya o tad?
Ne dışım kaygusuz, ne içim rahat
Haftalar öncesi her gün, her saat
Babamdan sorduğum bayramlar hani? 
                                               

Abdurrahim KARAKOÇ


          Nasıl da özlemle anlatmış eski bayramları büyük şair. Eksiği var diyenler şairin bayramlar bayram ola şiirlerinin tamamını (Altı farklı şiir) okuduklarında anlamlı tasvirlerin olduğunu görecektir.
           Toplumumuzda bayramların watsapp mesajlarından öte bir anlam ifade etmediği günler yaşanıyor. Her konu açıldığında sıklıkla eleştirilerini yaptığımız bu durumdan en çok sorumluluğu bulunan kuşak bizleriz.(Kırklı yaşlarına gelenler) Çünkü şairin ifadelerinde de belirtilen ve özlemle andığı o bayramların tadını yaşayan son kuşağı olan bizler kendimizden sonraki nesle bunu aktaramadık. Çocukluğumuzun geçtiği doksanlı yıllarda yaşadığımız bu bayramlar yaşanmıyor artık. Çünkü o günün çocuk kuşakları olan bizler iki binli yılların anne babaları olduk. Biz nasıl da bir anda savrulduk, nasıl da (hep eleştirdiğimiz) kapitalist sistemin oyuncağı olduk. Nasıl ihanet ettik çocuklarımızın bayramlarına. Süreç önce lunaparklarla başladı. Gayet de masumdu bahaneler “çocuklar eğlensin” “bugün eğlenmeyecekler de ne zaman eğlenecekler” Elbette çocuklar eğlenecekti-eğlenmeliydi. Ama lunapark için o gün mü seçilmeliydi? Eli öpülesi büyükler kapılarda bizleri beklerken, bizler çocuklarımızla birlikte elimizde delikli jetonlarla çarpışan araba sırasında bekleşiyorduk.
             Yıllar geçiyordu bayramların konsepti de değişiyordu artık. Haber programlarında aylar öncesinden duyuyorduk otel rezervasyonlarının dolduğunu. Çocuklarımız her şey dâhil otellerin kaydıraklı havuzlarında eğlenirken, bizler otel lobisinde çayımızı yudumluyor, yine eski bayramlardan dem vuruyorduk. Arife günü yapılan çörek (kömbe) kokularını, bayram sabahı seher vaktinin o huzur veren serinliğini, bayram için alınan parçalı sarı lacivert formalarla şeker toplamak için çalınan kapıları özlemle anlatıyorduk. Bu arada da watsapptan gelen mesajlara da göz atmayı ihmal etmiyorduk.
               Bayramlar her geçen gün ruhunu yitiriyor, içi boşalıyor anlamsızlaşıyordu. Oysa “Ramazan” kelimesinin anlamlarından biri de “çok sıcak” demektir. İslam âlimleri bu aya “Ramazan” denmesinin bir sebebini de; “bu ayın günahları yakması” olarak açıklamışlardır. (Elmalılı Hamdi Yazır) Kurban kelimesi ise “yakınlık-yakınlaşma” anlamlarına gelmektedir. Bayramların hiçbir faziletini, önemini bilmesek de sadece bu kelimelerin anlamından yola çıkarsak, bayramların insanlar arasında bir yakınlaşma, sıcaklık oluşturması gerektiğini düşünmemiz gerekmektedir. Özlenen bayramların sıcaklığının hissedildiği ve insanların birbirine yakınlaştığı bayramlar yaşamamız dileğiyle…

Ana, bu bayram mı? Aman çok ayıp
Çocukken gördüğüm bayramlar hani?Bu yazı 3111 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI